Najnovije informacije iz policije

  • 22.01.2018
  • Policija
  • Slavonski Portal

KAZNENO DJELO

 

Policijski službenici Policijske postaje Okučani, dovršili su kriminalističko istraživanje nad dvojicom 20-godišnjaka i 19-godišnjakom na okolnosti počinjenja kaznenog djela teške krađe. Kriminalističkim istraživanjem je utvrđeno da su trojica mladića, dana 30./31. listopada 2017. godine, u noćnim satima, u Okučanima, provalili u prodajne prostorije benzinske postaje, te ukrali 40 šteka raznih cigareta. Policijski službenici protiv osumnjičenih podnose posebna izvješća kao dopune kaznenim prijavama Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu zbog sumnje u kazneno djelo teške krađe.

PREKRŠAJ

 

Dana 20. siječnja, oko 1.50 sati, u Slavonskom Brodu, u Ulici A. Starčevića, dvojica 19-godišnjaka i dvojica 17-godišnjaka su u alkoholiziranom stanju remetili javni red i mir, na način da su se bez posebnog povoda, verbalno i fizički nasrnuli na dvojicu 19-godišnjaka i 21-godišnjaka. U ovom događaju nije bilo težeg ozljeđivanja osoba. Također su o događaju obaviješteni roditelji maloljetnih osoba. Policijski službenici protiv četvorice mladića (dvojice 19-godišnjaka i dvojice 17-godišnjaka) podnose optužni prijedlog Općinskom državnom odvjetništvu za mladež u Slavonskom Brodu.

 

U SIJEČNJU POJAČANE KONTROLE U PROMETU

 

Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske, od 15. do 21. siječnja, proveli su preventivno represivne aktivnosti u prometu, te su pritom evidentirali 481 prometni prekršaj. Od toga je evidentirano 192 prekršaja nepropisnih brzina, 81 prekršaj nekorištenja zaštitnog sigurnosnog pojasa (72 prednje sjedalo, 9 stražnja sjedala). Utvrđeno je 32 prekršaja upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola, te 18 prekršaja nepropisnog korištenja mobitelom tijekom vožnje, te su također utvrđeni i drugi prekršaji (pretjecanje i obilaženje (12), bez položenog ispita (7) i sl.).

U provedenoj preventivno represivnoj akciji za vikend, od 19. do 21. siječnja, evidentirano je 250 prekršaja, od kojih 115 prekršaja nepropisnih brzina, 27 prekršaja ne korištenja zaštitnog sigurnosnog pojasa, 24 prekršaja upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola, 6 prekršaja upravljanja vozila bez položenog ispita, te su sudionici u prometu sankcionirani i za druge prometne prekršaje. U ovim aktivnostima najveća koncentracija alkohola očitana u organizmu vozača iznosila je 2.25 promila. Najveća nepropisna brzina utvrđena izvan naselja (na autocesti A3) iznosila je 198 km/h, a u naselju (Slavonski Brod) 106 km/h.

Policijski službenici nastavljaju sa pojačanim aktivnostima nadzora prometa i u siječnju 2018. godine. Promet će nadzirati uglavnom u dane vikenda, te noću, s naglaskom na teže prometne prekršaje (tzv. “četiri ubojice“ u prometu), brzine, alkohol, nekorištenje sigurnosnog pojasa, te nepropisno korištenje mobitela tijekom vožnje, no i druge prometne prekršaje. Pritom će policijski službenici u ove aktivnosti uključiti maksimalan broj policijskih službenika, kao i raspoloživu tehniku (alkoteste, uređaje za nadzor brzine, testere za droge i dr.). Policija poziva sudionike u prometu na oprez, odgovorno ponašanje u prometu, te poštivanje prometnih propisa.

 

 

OPREZ - NEMOJTE POSTATI ŽRTVOM KAZNENOG DJELA!

Dana 18. siječnja, policijski službenici Policijske postaje Vrpolje, dovršili su kriminalističko istraživanje nad 27-godišnjakinjom i 26-godišnjakom na okolnosti počinjenja kaznenog djela prijevare. Osumnjičeni su uhićeni, dana 17. siječnja, u suradnji sa policijskim službenicima Policijske uprave virovitičko-podravske na području spomenute policijske uprave i dovedeni u Policijsku postaju Vrpolje na kriminalističko istraživanje. Pritom je utvrđeno, da su osumnjičeni, dana 4. siječnja, oko 17 sati, počinili kazneno djelo prijevare na štetu 82-godišnjakinje, na način da je muškarac pozvao staricu putem telefona, predstavivši se kao policija, rekavši da je prilikom isplate mirovine dobila krivotvorene novce, po koje će poslati policajca radi provjere. Nakon desetak minuta, na adresu starice, stigao je osumnjičeni, predstavivši se kao policajac, kojem je starica predala više tisuća kuna, a po uputi (osumnjičene) ženske osobe s kojom je u tom trenutku razgovarala, a koja joj se predstavila kao djelatnica banke. Za vrijeme dok je starica razgovarala sa osumnjičenom na telefon, osumnjičeni je neprimjetno (s novcem) otišao iz kuće. Policijski službenici protiv osumnjičenih podnose posebna izvješća kao dopune kaznenim prijavama Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu.

Prijevare na kućnom pragu

Osobe starije životne dobi česta su meta prevaranata, posebice one osobe koje žive same. Prevaranti iskorištavaju njihovo povjerenje, dobronamjernost i nepažnju, te na razne načine nastoje dobiti novce od naivnih staraca. Uglavnom rade u paru te se predstavljaju kao službenici mirovinskog ili socijalnog osiguranja, porezne uprave, banke, policije, medicinski djelatnici i slično. Oštećeni ih nerijetko puštaju u svoje domove, ne provjeravajući o kome se zaista radi. Prilikom počinjenja kaznenog djela, najčešće ne postoje svjedoci, jer počinitelji paze kada dolaze na adresu, ulaze i koga kontaktiraju.

Policijski službenici će provesti edukacije starijih osoba

Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske, u budućem razdoblju će organizirati radionice sa Udrugama umirovljenika na području Brodsko-posavske županije, te educirati, ne samo osobe starije životne dobi već i ostale građane, kako se zaštititi,  te ne postali žrtvom kaznenog djela prijevare ili nekog drugog kaznenog djela. Također će podsjetiti na čuvanje osobnih podataka, pozvati na oprez, kako bi otklonili opasnost da se netko nezakonito koristi osobnim podacima druge osobe.  Ukoliko osobe ne zaštite svoje osobne podatke mogu, primjerice, postati žrtvom kaznenog djela i dobiti račun ili obavijest o ovrsi zbog neplaćenih računa, a da nisu sklopili nikakav pretplatnički ugovor.

Također je bitno imati na umu da zaposlenici banaka, zavoda za zdravstveno i mirovinsko osiguranje, porezni i policijski službenici ne dolaze na adrese stanovanja i ne mijenjaju novac radi isteka, ne obavljaju povrat poreza, a policijski službenici ne dolaze na adrese stanovanja radi izuzimanja otisaka prstiju s novčanica, nakita ili slično. U slučaju da policijski službenici dođu na adresu stanovanja predstavljaju se službenom iskaznicom i značkom te za sva postupanja izdaju dokument, potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta.

Budite sumnjičavi, zaštitite se i obratite policiji s povjerenjem 

Policija savjetuje starijim osoba da uvijek budu sumnjičavi i nazovu policiju na broj 192, kako bi se provjerili sumnjivi osobni ili telefonski zahtjevi nepoznatih „službenih“osoba, te kako ne bi bili prevareni na kućnom pragu.