Sigurnost osoba treće životne dobi

  • 22.03.2018
  • Policija
  • Slavonski Portal

U Domu umirovljenika „Josip Kavaj“, u Slavonskom Brodu, jučer (20. ožujka), održano je edukativno predavanje osobama treće životne dobi na temu „Sigurnost osoba treće životne dobi.“ Predavanje su održali policijski službenici za prevenciju kriminaliteta Policijske uprave brodsko-posavske Boris Janč i Darko Dadić, koji su umirovljenike upoznali da su osobe starije životne dobi česta meta prevaranata. Prijevare se najčešće događaju na kućnom pragu, kojom prilikom prevaranti iskorištavaju povjerenje starijih osoba, njihovu dobronamjernost, nepažnju i naivnost da bi se na razne načine domogli njihovog novca. Umirovljenici su upoznati da se prevaranti predstavljaju kao medicinski djelatnici, najčešće nudeći besplatne masaže, kako bi ušli u njihov stan. Lažno se telefonski predstavljaju kao zaposlenici poslovnih banaka, uvjeravajući žrtvu da su se pojavile lažne novčanice ili im je istekao rok, i da će doći na njihovu adresu kako bi preuzeli novac. Također se predstavljaju kao službenici mirovinskog ili socijalnog osiguranja, porezne uprave ili čak kao policijski službenici koji su pronašli lopova, te će doći u dom žrtve po otiske prstiju sa novčanica, nakita ili drugog ukradenog predmeta.

Policijski službenici su potom podsjetili da, ukoliko policija dolazi na adresu stanovanja, predstavlja se isključivo službenom iskaznicom i službenom značkom,  te za sva svoja postupanja izdaje odgovarajući dokument, odnosno potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta. 

U cilju sprječavanja novih i sličnih prijevara, policijski službenici su prisutne upozorili da ne razgovaraju s nepoznatim osobama putem telefona i ne nasjedaju na njihove ponude, te neznancima ne daju svoje osobne podatke. Također su naglasili da ne puštaju nepoznate osobe u svoje domove, a da se prethodno pouzdano nisu uvjerili o kome se radi. Ako se osoba koja dolazi, predstavi kao službena osoba, obavezno treba  od nje tražiti službenu iskaznicu, koju su sve službene osobe dužne imati i dati na uvid. Umirovljenici su nadalje upućeni, da prilikom počinjenja spomenutih kaznenih djela najčešće ne postoje svjedoci, jer počinitelji paze kada dolaze na adresu, kuda ulaze i koga kontaktiraju. U konačnici, umirovljenici su upozoreni da uvijek budu sumnjičavi, a policiji se mogu uvijek obratiti s punim povjerenjem ili nazvati na broj telefona 192.