OŠ „Mate Lovraka“- radi prave stvari

  • 25.02.2015
  • Kultura i obrazovanje
  • Slavonski Portal

Potaknuti nizom zapaženih uspjeha ove novogradiške škole čak i u međunarodnim okvirima, odlučili smo malo istražiti o čemu se radi. Posjetili smo školu te razgovarali s ravnateljicom i uvjerili se kako njihov uspjeh nimalo nije slučajnost.

Aktualna ravnateljica novogradiške OŠ „Mate Lovraka“ Vesna Lončar Cindrić dipl informatičar, na novu dužnost stupila je nedavno,od rujna prošle godine. U toj školi već 15 godina predaje informatiku, a kako kaže zbog nemogućnosti zapošljavanja u struci i obiteljskih razloga privremeno se odrekla karijere programerke i informatičarke negdje u inozemstvu u sferi business-a. Svoja informatička znanja sjajno je implementirala upravo u sferi hrvatskog školstva ali ne samo na držanoj razini. O tome svjedoče nedavne lijepe vijesti iz SAD-a. Naime američki Microsoft je i ove je dodijelilo 120 certifikata osnovnim školama diljem svijeta, a među odabranima je, uz još četiri hrvatske škole, i novogradiška OŠ „Mato Lovrak“, što je pravi međunarodni uspjeh. Titula „Showcase School“ se dodjeljuje osnovnim školama zbog inovativne primjene tehnologije u nastavnim aktivnostima koje vode novoj transformaciji obrazovnog sustava, povećavaju produktivnost učenja i razvijanje vještina koje će učenicima koristiti u daljnjem obrazovanju. Evo što o svemu kaže ravnateljica:

„U matičnoj i 3 područne škole u dvije smjene nastavu pohađa 711 učenika,a od ove godine imamo i Glazbeni odjel koji broji 103 učenika i koji uče svirati 5 instrumenata (falutu, trubu, klavir, harmoniku i gitaru). Glazbeni odjel je i dalje ostao u prostoru POU „Matija Antun Relković“. U Statutu škole je došlo do proširenja djelatnosti i 9 učitelja iz Glazbenog odjela sada su djelatnici OŠ „Lovrak“. Tu se postigao i dogovor između Grada Nove Gradiške (osnivača POU „MAR“) i BPŽ (osnivača škole). Mogu doista samo hvaliti rad mojih kolega i naših učenika. U ovo teško vrijeme kada su mnogi roditelji u financijskoj krizi pokušali smo i njima pomoći. U suradnji s Caritasom određenom broju učenika, točnije za njih 24 omogućena je besplatno korištenje toplog obroka u školi. Za jedan mjesec se plaća inače 50 kuna, a svaki tjedan imamo 2-3 kuhana obroka. Djeca sa posebnim potrebama imaju prilagođen program i za to je angažiran defektolog. Romska djeca iz naselja koja gravitiraju školi nemaju pomoćnike u nastavi nego se po potrebi s njima također radi po posebnom programu. Organizacije prijevoza učenika, organizacija ekskurzija, dio novih pedagoških mjera i produžna nastava, to su teme koje su trenutno kao problemi aktualni u ovoj ali i drugim školama, s obzirom  na nove zakonske propise kojima se treba prilagoditi. Naveliko se priča kako će uskoro u Hrvatskoj biti devetogodišnje osnovno obrazovanje no za sada u svezi s tim još nema preciznih naputaka. Vezano uz projekt sigurnosti djece na internetu, s obzirom na moju struku i naš interes bilo je logično to što smo se aktivno uključili u europski projekt „5 za NET“. Tu smo imali poseban projektni tim: Đurđa Trupinić, Verica Lukačević, Natalija Golovrški, Vedran Šperanda i ja sam bila koordinatorica. Mislim kako smo napravili izvrsne materijale i stekli vrlo značajno iskustvo. Za to nismo imali nikakvu financijsku nagradu. To je bilo prvi put da su osnovne škole dobili jedan takav projekt financiran iz EU sredstava. Išli smo na edukacije u inozemstvo u Belgiju, Veliku Britaniju, te po Hrvatskoj gdje smo izrađivali kompletan kurikulum zaštite djece na internetu. Projekt je započeo u kolovozu 2013. God. i završio u prosincu 2014. God. a vrijednost mu je 2,5 mil kuna a sudjelovalo je 5 škola iz Hrvatske. I ove godine smo posebno obilježili Dan sigurnijeg interneta u našoj školi i smatram kako se na tome treba sustavno svakodnevno raditi. Ponosni smo i na titulu koju nam je dodijelio Microsoft, jer su prepoznali vrijednosti koje ostvarujemo koristeći njihovu tehnologiju, imamo tzv. virtualnu učionicu, 24 tableta, multimedijalnu ploču, širokokutni projektor. Ovo njihovo priznanje ne znači kako su nam nešto od opreme donirali ili poklonili, ali značajno je to što se omogućava dodatna besplatna stručna edukacija i usavršavanje za rad s tom sofisticiranom tehnologijom, odnosno odgovarajućom programskom podrškom, sudjelovanje na njihovim IT akademijama, razna usavršavanja, što je također vrlo značajno.“

 Dan otvorene nastave

Uz Dan sigurnijeg interneta, koji se diljem svijeta već više od deset godina obilježava drugoga dana, drugoga tjedna, drugoga mjeseca u godini, 10. veljače učitelji i učenici OŠ „Mate Lovraka“ organizirali su  Dan otvorene nastave. Osim o sigurnosti na internetu, radionice su bile vezane i uz sigurnost u prometu, sport, zdravlje, međuljudske odnose. Nazivi radionica bili su: Kreativno i sigurno, Sigurno do zdravlja,  Sigurnost, Čarobna kutija i ja, Vesela međumreža, Abeceda sigurnosti, Sigurnost u matematičkim igrama, Pružanje prve pomoći kod ozljeda, Sigurnost, Sigurnosni ključ, Kućanski aparati, Mikroskopiranje - briga za zdravlje, Prometni znakovi, Sigurnost kroz strip, Sigurni u sebe i otvoreni prema drugima, Sigurnost u sportu, S Isusom na putu života, Pravopisna brbljaonica, Radikalni islam - prijetnja međunarodnoj sigurnosti, Šahovski turnir, Sandučić povjerenja, Zabavno i sigurno, Zaštita od prirodnih nepogoda, Sigurnost u prometu. Pridružili su se i predstavnici PU BPŽ koji su učenicima održali predavanja Prijateljstvo, a ne nasilje i Zdrav za 5 te savjetnica dječje pravobraniteljice iz Osijeka gospođa Sanja Vladović. Predstavljeno je i tijelo Mreža mladih savjetnika, čiji je član (uz dvadesetak mladih iz cijele Hrvatske)  i učenica OŠ „Mato Lovrak“  Marta Kekez.